Již několik desítek let se hovoří o tom, že kapitalismus je tím nejsprávnějším režimem, který můžeme mít. A je pravdou, že valná většina zemí na něj skutečně dříve či později přešla. Celý koncept stojí na tom, že trh sám si určí, jaká je nejlepší cena komodit a bude ji vyrovnávat tak, aby byli všichni spokojeni. Nebude potřeba žádný zásah státu ani plánovaná ekonomika (která se ostatně vůbec neosvědčila), zákony nabídky a poptávky si vše budou regulovat samy. Skutečnost nám však říká, že tak to vůbec nefunguje.
Tím prvním problémem, se kterým se setkáváme, je monopol. Jednoduše řečeno, pokud nějaká firma získá monopol a v podstatě zlikviduje veškerou konkurenci, pak si může diktovat ceny, jak uzná za vhodné. Ano, můžeme namítnout, že mohou vzniknout jiné firmy, které budou prodávat levněji. Ovšem tyto monopolní firmy mají obvykle takové postavení, že veškerou potenciální konkurenci zlikvidují hned v zárodku. U nás mohou být typickým příkladem poskytovatelé mobilních telefonních služeb – není žádnou náhodou, že zde máme již desítky let jen a pouze tři poskytovatele.
Dále je zde fakt, že některé věci zkrátka lidé musí koupit, ať už stojí cokoliv. Sem patří například základní potraviny a některé další potřeby, bez kterých se zkrátka neobejdeme. I v takovém případě totiž mohou firmy v podstatě vytahovat ceny, neboť lidé zkrátka nemají jinou možnost, než koupit. Pokud se to navíc spojí s výše zmíněným monopolem, je to cesta ke katastrofě.
Pak je tu také fakt, že lidé jsou jako celek snadno ovlivnitelní, a firmy to velmi dobře vědí. Není tedy pro ně problém přesvědčit je, že zaplatit vyšší cenu je lepší, a dokonce z toho udělat plus, že máme něco extra. Toto často dělají obchody s oblečením, které si tak mohou dovolit dávat i obrovské slevy a přitom mít stále zisk.
Je tedy jasné, že ani kapitalismus není zdaleka bezchybným systémem, a že se bez regulace zkrátka neobejde. Přesto je však prozatím to nejlepší, co máme.