Také se těšíte na příchod jara, když je zima příliš dlouhá, a otravná? A také se už nemůžete dočkat, až se přiblíží Velikonoce, které jsou svým způsobem poslem jara, teplých dnů, kdy si konečně můžeme vyjít ven bez teplé zimní bundy? K velikonocům neodmyslitelně patří i vejce. Ta symbolizují vznik nových životních forem a jistě nemusíme nikomu z vás vysvětlovat, že z vajec se rodí malá kuřátka, a že jaro je k tomu příznačné období. Možná právě proto se svátky Velikonoc pojí i se zvyklostmi barvit vaječné skořápky, např. vyfouklé kraslice, a zavěšovat je jako ozdoby v bytě. Technik barvení vajec je celá řada, některá můžete dokonce obarvit i obyčejným fixem, rtěnkou nebo přírodním lakem na nehty a jedním z těch nejzajímavějších přírodních způsobů je batikování, kdy se vejce vaří ve vodě, obalená hadříkem, do jehož vnitřní strany vložíte slupky od cibule, kousky trávy, lístky ze stromu nebo listy květin.
K velikonoční výzdobě se však mohou hodit i vejce nebarvená, v přírodní podobě, např. od křepelek. Cena křepelčích vajíček je velmi nízká, dvacet kusů vajíček vás vyjde na něco kolem sta korun, vajíčka jsou již vyfouknutá a připravená k zavěšení nebo k pokládání na jakýkoli vhodný dekorativní předmět, např. do ošatky s trávou, slámou atp.
Co je to mechová koule
K Velikonocům patří kromě vajíček i jiné dekorativní předměty. Jistě vás napadnou tradiční pomlázky z vrbového proutí, které dokonce po pomlázce můžete vložit do kbelíku s vodou, nechat zakořenit a zasadit do země. Dále sem patří figurky velikonočních zajíčků, pestrobarevné mašle a stuhy, slaměné figurky, např. slepičky a kohouti, a také mechové koule. Ty se vyrábí například ze slámy, která se na povrchu doplní přírodním mechem.
K některým výzdobám se využívá i mech stabilizovaný, což je živý mech, posazený do glycerinového roztoku s vodou, který mu zajišťuje potřebnou výživu. Stabilizovaný mech si uchovává si svůj přirozený vzhled údajně až deset let a možná, že se mu bude dařit i tehdy, pokud jej poté zasadíte zpět do přírodní zeminy.