Uvažujete o montáži fotovoltaiky? A víte o tom, že toto zařízení může i velmi efektivně po celý rok ohřívat vodu v bojleru?
Ohřev vody fotovoltaikou
Samotný výraz „fotovoltaika“ nabádá k tomu, že půjde o zařízení, kde do hry vstupují nějaké „Volty“, tedy jednotka elektrického napětí, a že se tudíž vše bude točit kolem výroby elektrické energie. A možná, že i právě proto někteří lidé vůbec neuvažují nad tím, že s pomocí fotovoltaických elektráren v Plzni a kdekoli jinde, samozřejmě, můžete ohřívat vodu, např. v elektrickém bojleru.
Zařízení funguje tak, že se v panelech pomocí slunečního záření vyrábí elektrický proud, ten je dvoužilovými kabelovými rozvody dotažen do regulátoru a s jeho pomocí dochází k ohřevu vody v zásobníku, jímž je například zmiňovaný bojler. Jaké jsou hlavní výhody tohoto systému?
Nepotřebujete povolení – vzhledem k jednoduchosti zařízení a minimálním stavebním zásahům v objektu nepotřebujete žádat o stavební povolení.
Voda se ohřívá i při zatažené obloze – sice méně, což je zřejmé, ale fotovoltaika pracuje neustále, takže vám zdarma ohřívá vodu po celý rok.
Panely se nemohou přehřát – přehřívání panelů je problém u klasických tzv. fototermických článků, v nichž protéká nemrznoucí směs, ale u fotovoltaiky se nikdy žádný panel nepřehřeje. Pracuje na zcela odlišném principu – ohřev vody reguluje termostat, který zařízení spíná jen tehdy, nepřekročí-li teplota nastavenou hodnotu.
Montáže panelů lze provádět kdekoli
Výhodou fotovoltaiky obecně je fakt, že ji můžete nechat namontovat prakticky všude, kde svítí slunce, a kde není objekt zastíněný např. stromy či okolní zástavbou. Obvykle se počítá s instalací na střešní krytinu, ale není to podmínkou, panely lze montovat i na zem, na podlahu či zábradlí balkonové terasy, a co se týče střech, tak není problém panely umístit na střechu garáže, kůlny, dřevníku, pergoly, altánu nebo mobilní dřevostavby.