To, že nejvyšší horou Beskyd je Lysá hora, která dosahuje nadmořské výšky 1324 metrů, si všichni pamatují ještě z hodin zeměpisu. Ale že těch vrcholů je v v tomto Moravskoslezském pohoří celkem třicet dva, už v paměti už asi nikdo nenosí. Takže pokud se rozhodnete do Beskyd vyrazit, určitě si naplánujete, vzhledem k množství zajímavých míst, dostatek času. Druhou nejvyšší horou je Smrk s 1277 m n.m. a třetí je Kněhyně, s výškou 1258 m n.m. Tyto cíle si na svých cestách plánují především zdatní sportovci, kteří rádi zdolávají vrcholky hor. Pro milovníky poznávání nejen přírody, ale i památek a krajových zvyků, je v tomto kraji opravdu velké množství cílů zajímavých výletů.
Jedním z nich jsou Pustevny, které leží na hřebenové trase a nabízí zdolání Stezky Valaška. Po stopadesáti metrovém skleněném chodníku si může návštěvník prohlédnout přírodu z výšky. Naučná stezka Radegast zavede k známé soše Radegasta, která je symbolem dějin tohoto místa. Ze kterého je to jenom skok na vrchol Radhoště. Který leží ve výšce 1129 m n.m. a přímo na jeho vrcholu stojí dřevěná, nejvýše položená církevní stavba naší republiky. Zdobí ji sochy Cyrila a Metoděje. Skoro dva kilometry dlouhá je naučná stezka nazvaná Beskydské nebe. S množstvím siluet dravých ptáků, doplňujících vyřezávané sochy u místního amfiteátru. Blízká zvonička na Horečkách stojí rovněž za prohlídku.
Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm je nejznámějším skanzenem v naší vlasti. Jeho jednotlivé části – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a Muzeum v přírodě tvoří jedinečný celek. Ve kterém se návštěvníci ocitnou v minulých časech, ve kterých se tkalo na ručních stavech, svítilo petrolejovými lampami či vařilo na kamnech, do kterých se vkládalo nasbírané dřevo v okolí. Domácí zvířata se chovala v přilehlých stodolách či chlévech. Hned vedle tohoto skanzenu je rozhledna. Která se jmenuje po svém staviteli – Jurkovičova. Tento architekt je i autorem staveb na Pustevnách – Maměnka a Libušín a dřevěné zvoničky v Trojanovicích.